Čím se voníte?

6. února 2007 v 19:51 |  Přírodní látky
Natíráte-li se levandulovým olejem tak vám nejspíš, tak jako Petr Hapka Haně Hegerové, chlapci říkají: Ty jsi má levandulová, úplně celá celičká, levandulová... Pokud jste chlapec a natíráte se levandulovým olejem, tak vám to budou asi brzo zpívat také. Mohou se vám totiž začít dmout ňadra.
Zvětšit obrázek Gynekomastie
První věc, na které uvázne většině mužů zrak, když pohlédnou na krásnou ženu - prsa. Ten symbol ženskosti kvůli kterému neváhají zaplatit desetitisíce korun a absolvují kvůli nim plastické operace. Problém je, když pořádná prsa začnou růst chlapovi. Mnoho mužů má prsa větší než jejich přítelkyně či manželky. Někteří si z toho nic nedělají a berou to tak jak to je. Většině ale tato zvláštnost působí mnoho problémů a komplexů. I když je to spíše tabu, probém mužského poprsí existuje. Odborně se mu říká gynekomastie.
Zvětšit obrázek Kapitán James Cook ve svém lodním deníku píše (1777) o "čajové rostlině jižního pacifiku" ze které připravovali kořeněný a osvěžující nápoj ... tak vzniklo jméno "Tea Tree Oil".

Tak jako ženy i muži mají prsní žlázy. V pubertě zůstávají zakrnělé, nebo by alespoň měly zůstat. Gynekomastii si muži většinou navodí sami. Stačí k tomu používat hormony na rozvoj svalové hmoty. Jde o častý problém kulturistů. Když ale nejste kulsturista a přesto vám začnou růst prsa, jen těžko vám bude okolí věřit, že anabolika a jiné přípravky nebaštíte. A když navíc řeknete, že to asi máte z kosmetiky, budete všem pro smích.
Studie zveřejněná v tomto týdnu v časopisu England Journal of Medicine tvrdí, že opakované používání přípravků s levandulovým, nebo čajovým olejem, mohou navodit předpubertální gynecomastii.
Začalo to tím, že si pediatr endokrinolog Clifford Bloch z University of Colorado v Denveru všimnul zajímavých souvislostí. Mezi jeho pacienty byli chlapci ve věku čtyř, sedmi a deseti let, kteří měli gynekomastii. Nikdo z nich se neléčil hormony ani nebrali pilulky aby jim rostly svaly. Pocházeli z různých míst, různě se stravovali, měli různé zájmy. Jedno měli ale všichni společné - používali mýdla, pleťové přípravky, vlasová tužidla a šampóny, které obsahovaly "čajový" nebo levandulový olej. Poté, co přípravky s těmito přísadami přestali používat, gynekomastie ustoupila, nebo zcela zmizela.
Zvětšit obrázek Olej z čajového stromu se vyrábí z rostliny Melaleuca alternifolia.
Se svým podezřením se Bloch svěřil kolegům z National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS), což je pobočka amerického Národního ústavu zdraví (NIH). Vědci začali dělat pokusy na lidských buňkách. Prověřovali, zda zmíněné těkavé oleje z čajového stromu nebo levandule, nemají účinky jako estrogen, což je ženský pohlavní hormon, který růst prsů stimuluje. A nebo jestli tyto oleje náhodou neinhibují účinek androgenu, což je hormon, který řídí mužské pohlavní znaky a který má v popisu práce růst prsní tkáně brzdit.
Zvětšit obrázek Levandule lékařská (Lavandula angustifolia). Domovinou této rostliny z čeledi hluchavkovitých je evropské Středomoří.
Ukázalo se že obojí je pravda. Zmíněné oleje (z čajového stromu a levandule) napodobují účinek estrogenu a tlumí efekt androgenu. Tato kombinace z nich činí výkonné endokrinní rozvraceče. Zatím se nic neví o tom, jestli podobné účinky může mít používání přípravků s těmito éterickými oleji také na dívky. Také není známo, jak velká dávka je potřeba k tomu, aby u mužů růst prsů navodila.
Oba oleje, jak ten z čajového stromu, tak levandulový, se ve velké míře používají v kosmetickém průmyslu. U obou olejů výrobci tvrdí, že omezují produkci mazu a že léčí akné. Stejně tak mají snižovat svědění hlavy a tvorbu lupů. Používají se v šamponech, mýdlech, krémech, gelech, k aroma terapii,... Nejedná se o drahé suroviny a tak není divu, že do styku s nimi přicházejí především mladiství.
Zvětšit obrázek Antiseptické vlastnosti listů čajového stromu znali již Aboriginové. Dnes s tímto olejem pózují pro reklamní účely se slovy: "Všelék v jediné kapce nebo také lékárna v lahvičce. Tento 100% esenciální olej nedráždí a nepoškozuje kůži ani při dlouhodobém používání. Má velmi vysoké čisticí schopnosti, aniž by přitom poškozoval pokožku, nemá žádné vedlejší účinky a není toxický." Vědci to doplňují o varování před gynekomastií. I když, kdo ví, co chtěl domorodec naznačit svým malováním?
Podle závěrů vědců z NIEHS ale mohou být tyto esenciální oleje již nyní považovány za látky, které jsou schopny narušit endokrinologické děje v lidském organismu. Škodí prostřednictvím narušení estrogenních a androgenních signálních drah. Jsou to látky, které dokáží modulovat genovou expresi.
Zvětšit obrázek Čajový olej pro použití v kuchyni je z čajovníku čínského.

Snad ještě zbývá dodat, že bychom neměli zaměňovat olej z čajového stromu (tea tree oil) a čajový olej (tee oil).
Zatímco olej z čajového stromu se vyrábí destilací z listů australské rostliny a slouží především jako voňavka a antiseptikum, čajový olej se získává lisováním semen jihoasijské rostliny čajovníku čínského (Camellia sinensis) a jedná se o nasládlý kořeněný olej, který se používá v potravinářství. V kosmetickém průmyslu se používají oba oleje. Bohužel, mnohdy jen pod označením "čajový olej". V takovém případě, jak říkáme u nás na Moravě, babo raď.
Pramen:
Henley D, Lipson N, Korach K, Bloch C. Prepubertal Gynecomastia Linked to Lavender and Tea Tree Oils. New England Journal of Medicine, Feb. 1, 2007.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama