Na Měsíci hrozí rána

6. února 2007 v 19:42 |  Astronomie
Taky občas dostane "pecku" z výboje statické elektřiny? Vězte, že to není nic proti tomu, co čeká člověka na Měsíci.
Zvětšit obrázek Nabitý jako pověstná leidenská láhev je občas na některých místech náě nejbližší vesmírný souputník.
Na osadníky Měsíce čeká jedno donedávna netušené nebezpečí. Elektrická rána! Povrch tohoto tělesa je občas v některých místech nabit statickou elektřinou na několik tisíc voltů. Vybití tohoto náboje může způsobit lidem vážné problémy. Mohutný výboj statické elektřiny ohrožuje elektroniku, například monitory, a je s to zvednout mračno prachu, který hrozí ucpat životně důležitá zařízení.
Zvětšit obrázek Výboj statické elektřiny může z povrchu Měsíce zvednout mohutná mračna jemného prachu.

Náboj vzniká na povrchu Měsíce pod vlivem elektricky nabitých částic pocházejících ze slunečních erupcí. Elektrostatický náboj se vytváří i při průchodu Měsíce magnetickou "brázdou", kterou po sobě zanechá Země zasažená proudem slunečního větru.
Vědci toto riziko donedávna přehlíželi. Teprve dodatečná analýza dat získaných sondou Lunar Prospector z let 1998 a 1999 odhalila, že se v některých místech vytváří na povrchu Měsíce elektrostatický náboj až 4 500 voltů.
"To bohatě stačí na napáchání vážných škod," říká vedoucí výzkumného týmu Jasper Halekas z University of California v Berkeley.
Podle teoretických předpokladů by se měl náboj statické elektřiny generovat především na straně odvrácené od Slunce. Vědci však objevili překvapivě silně nabité oblasti i na osvícené straně.
Astronauti se mohou dostat do nepříjemných situací především při neočekávaných silných slunečních erupcích. Tyto "sluneční bouře" provází radiace, před níž se musí lidé ukrýt. Co se stane, když elektrický výboj poškodí elektronické uzávěry měsíční stanice a nepustí astronauty dovnitř? Dostatečně silný déšť solárních částic může člověka během krátké doby zabít.
Je ale možné, že se astronauti o blížící se sluneční bouři ani nedozvědí. Varovat by je měly elektronické přístroje. Ty však může silný výboj statické elektřiny doslova spálit.
Podobně jsou při slunečních erupcích ohroženy i přístroje na palubě kosmických družic.
Zvětšit obrázek Obyvatelé budoucích měsíčních základen mohou mít se statickou elektřinou nečekané problémy.
V současné době se však daří toto riziko minimalizovat speciálními povlaky na povrchu součástek. Podobné povrchy by mohly chránit i zařízení a vybavení měsíčních základen.
Mnohem větší problémy můžou prvním kolonistům Měsíce způsobit nabité částice měsíčního prachu. Mikroskopická zrnka se shodným nábojem se vzájemně odpuzují. Díky těmto odpudivým silám se mohou zvednout z povrchu Měsíce a zformovat do velkých mračen. Oblaka elektricky nabitého prachu pozorovali už astronauti z misí Apollo.
Zvětšit obrázek Statická elektřina umí divy i v pozemských podmínkách. I když to vyznavači punku popírají.
Teprve teď ale začíná jasnější, proč a jak prachová mračna na Měsíci vznikají.

"Tenhle prach se lepí na všechno a je tak jemný, že pronikne úplně všude. Pronikl i do lodí Apollo a byl s to ucpat vysavače, které astronauti používali k jeho odstraňování," říká Jasper Halekas.
Pramen:
Nature
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama