Ultrafialové pavoučí námluvy

6. února 2007 v 19:56 |  Ze světa zvířat
Berete si na rande zrcátko? A co baterku? Asijský pavouk Cosmophasis umbratica si bere obojí. Má to ale trošku pomotané. Zrcátky jsou vybaveni kluci a baterku nosí holky. Ale co se dá dělat. Bez baterky a zrcátka se žádné randění nekoná.
Samička Cosmophasis umbratica
Rande pavouků Cosmophasis umbratica z čeledi Salticidae čili skákavkovití provázejí složité taneční figury. Samec mává končetinami a kroutí zadečkem. Přitom vystavuje na odiv zvláštní stříbřité skvrny na hlavě a těle. Samička tato "zrcátka" postrádá. Pyšní se ale na rozdíl od samečka svítícími makadly - malými "nožkami" umístěnými poblíž úst. Ultrafialová složka slunečního záření dodává samiččiným makadlům zeleně fluoreskující zbarvení.
Li pojal podezření, že pavouci komunikují při námluvách i ultrafialovým světlem. Podezření se potvrdilo při pokusech, kdy Li zavíral pavouky do průhledných krabic, které odfiltrují ultrafialové záření. Pavouci se viděli, ale přesto jeden na druhého nereagovali. Vyznání lásky v ultrafialovém světle jim citelně chybělo.
Zvětšit obrázek Singapurský biolog Daiqin Li zvaný kolegy Spiderman

Využití ultrafialového světla k vzájemné komunikaci mezi živočichy není novinkou. Ultrafialovými "baterkami" jsou vybaveni například mořští korýši strašci. Také "zrcátka" pro odrážení ultrafialového světla není novinkou. Na pírcích na temeni hlavy a na hrdle je nosí australští papoušci andulky vlnkované. Pavouk Cosmophasis umbratica ale zvládl obojí. Samičky si svítí ultrafialovým světlem a samečci jim signál vracejí jako "prasátka" vzniklá odrazem od "zrcátek" na hlavě a těle. Podobně jako ostatní skákavou má i Cosmophasis umbratica vynikající zrak. Na hlavě mají hned osm očí a ty vysoce jsou citlivé právě na světlo s vlnovou délkou odpovídající ultrafialovému záření.

Ultrafialové námluvy pavouků Cosmophasis umbratica popsal v časopise Nature tým vedený Daiqinem Liem z Národní university v Singapuru, jenž si vášnivým zájmem o všechny pavouky vysloužil od kolegů přezdívku Spiderman.
Pramen: Nature
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama