Vědci: Mozek umí vytvářet nové nervové buňky

18. února 2007 v 21:40 |  Mozek
Novozélandští a švédští vědci objevili typ lidských mozkových buněk, které se dokážou postupně obnovovat. Tato schopnost byla dosud popsána jen u buněk myší a krys. Experti soudí, že objev by mohl otevřít nové cesty pro výzkum léčby onemocnění mozku, jako je Alzheimerova choroba.
Skupina uvedených buněk se podle serveru BBC News stěhuje a vytváří nové buňky v té části mozku, která má co do činění s čichem.
Vědci z Aucklandské univerzity na Novém Zélandu a ze švédské Akademie Sahlgrenska zjistili, že pod mozkovými komorami se nacházejí kmenové buňky. Ty se umějí přeměnit na jakýkoli jiný typ buněk. Potřebovali ještě vypozorovat, jakým způsobem se dostanou do správné části mozku.
U mnoha živočišných druhů bylo známo, že těmto buňkám umožňuje "cestovat" do čichového centra trubice naplněná mozkomíšním mokem. Tam se tyto buňky přeměnily v nervové buňky. Tento systém však dosud nebyl pozorován u lidí.
Tým zmiňovaných expertů tuto trubici identifikoval za použití moderní techniky i u lidí. Dokázal, že trubice obsahuje kmenové buňky a buňky, které se postupně cestou přeměňovaly v nervové buňky.
"Tento objev může přispět k výzkumu léčby poškození mozku po zraněních nebo nemocech," řekl BBC News Mark Baxter z Oxfordské univerzity, jenž se na studii rovněž podílel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co si myslíte o vzhledu tohoto blogu?

Výborný:o)
Ujde to
Nic moc
Hrůůůza!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama