Vědci pracují na teoriích umožňujících zneviditelnit předměty

6. února 2007 v 17:11 |  Novinky z Vědy
Nové materiály, které mohou změnit směr, jakým se světlo a různé formy záření lámou kolem nějakého objektu, by mohly předměty činit neviditelnými lidskému oku. Dva různé týmy vědců přišly s teorií o způsobu, jak využít "metamateriály" k zahalení nějakého objektu a jeho ukrytí z běžného viditelného světla.
Jejich studie otištěná v časopise Science předpokládá, že některé z věcí či technologií, které používají autoři science fiction, by tak mohly být uskutečnitelné - například zařízení, které sloužilo ve filmovém zpracování Star Treku k zahalování vesmírných lodí.

Světlo se normálně odráží od povrchu objektu, čímž ho činí viditelným. Avšak John Pendry a jeho kolegové z londýnské univerzity Imperial College vypočítali, že některé materiály, které mají určité specifické optické vlastnosti a které jsou známé jako "metamateriály", by mohly způsobit, že světlo kolem nich proudí tak, že nejsou vidět.

Metamateriály jsou kovové a elektronické složeniny, které mohou být navržené tak, že umožňují precizní kontrolu způsobu, jakým skrze ně světlo prochází. Dělají to tím, že ovlivňují vztah mezi elektrickým a magnetickým polem a směrem paprsku.

Pendryho tým načrtl plány pro kulovitou strukturu z takového metamateriálu, která by předmět v ní uložený učinila neviditelným. "Teorie nám říká, jaké vlastnosti materiálu v každém bodě potřebujeme," uvedl David Smith z Dukeovy univerzity v USA. "Výzvou je dostat tyto teoretické předpoklady do reálném materiálu, bod za bodem," dodal.

Myšlenky na "přístroje" pro zneviditelnění předmětů se objevily i v minulosti. Jedna byla založena na tom, že se přesně vypočítá, jak nějaký předmět rozkládá světlo. Na základě toho by se vytvořil povrchový materiál, který by tyto vlastnosti "vymazal". Avšak takovéto přístroje by mohly být využívány pouze pro jeden předmět. "S využitím naší metody je možné ukrýt různé objekty do stejného zahalení," uvedl Pendry s tím, že v tomto "pláštíku" by se předmět mohl i pohybovat, aniž by byl vidět.

Vědci však před sebou mají ještě dlouhou cestu. Smith prohlásil, že přístroj založený na jejich teoretické metodě by mohl být vytvořen někdy v příštím desetiletí. Někteří experti však o tom nejsou příliš přesvědčeni. Will Stewart ze Southamptonské univerzity řekl, že potíže, s nimiž se Pendryho tým bude muset ještě vypořádat, jsou takového rázu, že se je do této doby nepodaří vyřešit. "Je to velká zábava a krásná myšlenka, ale nemyslím si, že může být doslova naplněna a aplikována k vytvoření takového optického pláště," uvedl. 20.6.2006
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama