Červí díry a cestování časem a prostorem..

14. března 2007 v 21:33 |  Astronomie
Cestování časem možná není jen snem.
Podle teoretických fyziků by v principu mohlo být možné využít zkratku v prostoru, tzv. červí díru, a podívat se třeba do vlastní minulosti. Její existence je umožněna obecnou teorií relativity.
Červí díra (mpg, 1 MB)
Stejně jako warpový pohon je i červí díra oblíbenou rekvizitou autorů science fiction, ovšem v tomto případě je tomu opačně než u warpového pohonu - nejdříve byla vymyšlena červí díra a až poté ji začali autoři sci-fi využívat ve svých dílech. Červí díra je tunelem (či chcete-li můstkem) spojujícím dva vzdálené regiony časoprostoru. Jednoduše si její fungování můžeme představit tak, že v ten okamžik, kdy bychom vstoupili do jednoho konce, bychom se vynořili na jejím druhém konci, ať je jakkoliv daleko. Je to tedy jakási "absolutní" forma nadsvětelného cestování. Stejně jako v případě warpového pohonu se ovšem ve skutečnosti nadsvětelnou rychlostí nepohybujeme - v našem lokálním rámci se pohybujeme normální podsvětelnou rychlostí, jen jsme si zkrátili cestu manipulací se samotným časoprostorem - prošli jsme časoprostorovou zkratkou.
Je možné cestovat v čase
Červí díra (anglicky také Einstein-Rosen bridge) je ve fyzice hypotetická schopnost vesmírného časoprostoru utvořit "zkratku" přes prostor a čas. Teoreticky jde o hyperprostorové spojení černé a bílé díry
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Co si myslíte o vzhledu tohoto blogu?

Výborný:o)
Ujde to
Nic moc
Hrůůůza!

Komentáře

1 kikišák kikišák | 7. listopadu 2007 v 20:54 | Reagovat

to moto je trefný

2 Kolja Kolja | 19. prosince 2010 v 14:56 | Reagovat

blog pomatence

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama